Biologi eksempler:
Forside for D&D
Biologi
- Økologi
- Fysiologi
- Cellebiologi/gæring
- Andet
Emne: |
Resume: |
Filer: *.doc og *.pdf dokumenter er *.cmbl m.fl. er data filer |
|
|
|
Katalaseaktivitet i gær (Eske Bruun, Silkeborg Gymnasium) |
||
|
Hvordan forløber en gæring tidsmæssigt og hvor meget sukker omsættes?
Sensorer:
Ohaus vægt
0-400 g |
|
Katalaseaktivitet i gær (Lars Moeslund, Bettina Lund Nørholt, Horsens Gymnasium) |
||
|
Formål: Ved hjælp af en vægt skal man se på katalases katalyse af omdannelsen af brintoverilte til ilt og vand. Idet ilten damper af vil vægten aftage. Vægttabet ses som et udtryk for reaktionshastigheden. |
|
Sensorer: Ohaus vægt 0-400 g |
||
Gel analyse med Logger Pro (Lone Schøler, Svendborg Gymnasium) |
||
|
Formålet er, at analysere resultater fra et gel-elektroforese forsøg. |
|
Sensorer: ProScope med linse Niveau: |
||
Analyse af geler fra elektroforeseforsøg (Lars Moeslund, Horsens Gymnasium) |
||
|
I forbindelse med analysen af geler fra elektroforeseforsøg med DNA eller protein kan man analysere gelerne direkte ved hjælp af LoggerPro ved at importere et billede af den farvede gel. |
Lærervejledning.txt Gel-analyse Lars Moeslund.cmbl Gel-billede fra PROTEOMICS2.jpg |
Sensorer: Niveau: |
||
Biologiske membraner (Annemarie Paludan, Svendborg Gymnasium) |
||
|
Forsøgenes primære mål er at undersøge den stresspåvirkning, som osmotisk ubalance har på biologiske membraner
|
|
Sensorer:
Colorimeter |
||
Fotosyntese og iltelektrode 1 (Carsten Christiansen, Ikast-Brande Gymnasium) |
||
|
Her følger et udkast til en vejledning til en simpel respirations og fotosyntesemåling på vandpest. Jeg har brugt iltelektroden til opløst ilt, og der fungerer fremragende. I forhold til vores tidligere system er den mere stabil og den holder kalibreringen meget fint. |
Lærerkommentar.txt |
Sensorer: Ilt-sensor Niveau: C |
||
Fotosyntesens afhængighed af lysintensiteten (Carsten Christiansen, Ikast-Brande Gymnasium) |
||
|
Hermed følger første udkast til en vejledning hvor eleverne arbejder med fotosyntesens afhængighed af lysintensiteten beregnet til B eller A niveau. Fotosynteseraten findes som funktion af lysintensiteten. Eleverne kan herefter finde: mørkerespirationen, lyskompensations-punktet, lysmætningen og se eventuel fotoinhibering ved meget høje lysintensiteter.. Der måles samtidig på : Opløst ilt, lysintensitet og temperatur i cylinderglasset. |
Lærerkommentar.txt |
Sensorer: Ilt-, temp- og lyssensor Niveau: B og A |
||
Undersøgelse af olivenolie ( Edward Bechmann Hansen, Susan Diemar og Karen Helmig, Helsingør Gymnasium) |
||
|
Kemisk analyse: Eleverne undersøgte iodtallet i de tre forskellige olivenolier Smagstest: Testen blev foretaget som blind-smagning |
|
Sensorer: Spektrofotometer Niveau: BI/Bi og KE/Ke |
||
Vækst af mikroorganismer ( Karen Helmig, Helsingør Gymnasium) |
||
|
Vejledning til måling af vækst af mikroorganismer i et flydende medium. Vedhæftet et par eksempler fra elev-forsøg. |
Omtale.doc |
Sensorer: Spektrofotometer Niveau: Bi B og A |
||
Energiomsætning hos kakerlakker (Preben Veber Jensen, Favrskov Gymnasium) |
||
|
Hermed en vejledning til et lille pilotforsøg jeg lavede kort før sommerferien i min daværende 3BI. Forsøget lykkedes udmærket, men der skal arbejdes lidt med bearbejdningen af vejledningen. |
Energiomsætning hos kakerlakker.doc |
Sensorer: O2 og CO2 sensor Niveau: A og B |
||
Stofskifte mus (Rasmus Wendelbo Nielsen, Virum Gymnasium) |
||
|
Hermed et forsøg på at bestemme respiratorisk kvotient (RQ) for mus. |
|
Sensorer: Gas Pressure Sensor Niveau: A og B |
||
NV i biologi og kemi (Lene Brink Magnussen, Svendborg Gymnasium) |
||
|
NV forløb med datafangst til at følge en reaktion ( bio / ke): - pH måling -
salinitets måling |
Forløb til NV for Biologi 2.doc |
Sensorer: pH-, salinitets- og temperatur sensor Niveau: A og B |
||